Poza budownictwem branżą, która nie może istnieć bez żurawi jest branża przeładunkowa. Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przenoszenia ciężkich ładunków, a nawet całych kontenerów żuraw staje się niezbędny.
Żurawie w portach
Żurawie w portach morskich to codzienny widok. Trudno wyobrazić sobie rozładunek dużych statków towarowych bez wykorzystania żurawi. Ich operatorzy mają tak duże doświadczenie, że kierowane przez nich żurawie pochylają się i prostują z gracją, której nie powstydziłyby się tancerki. Żurawie w portach pracują na specjalnym torze szynowym, który umożliwia im swobodny ruch w wydzielonym terenie oraz na kołach. Ciekawostką jest fakt, że w portach wykorzystuje się również żurawie pływające. Poruszają się na specjalnej platformie, na której mogą podpłynąć do statku, który z różnych przyczyn nie może dobić do nadbrzeża.
Wykorzystanie żurawi przez kolej
Branża kolejowa wraz z rozwojem swojej infrastruktury oferuje coraz więcej usług transportowych materiałów sypkich (piasków, kruszyw), elementów betonowych oraz ponadgabarytowych materiałów wykorzystywanych do budowy wiatraków. Ich załadunek i późniejszy rozładunek wykonywany jest również za pomocą żurawi.
Interesujący jest również fakt, że kolej poza typowymi żurawiami używa także takich, które poruszają się na platformie szynowej. Dzięki temu żuraw dojeżdża wszędzie tam, gdzie cały skład. Żurawie szynowe w mniejszym zakresie wykorzystywane są do przeładunku, gdyż ich głównym zastosowaniem są roboty trakcyjne.
Żurawie w kamieniołomach
Kamieniołomy to kolejne miejsce, którego działalność trudno wyobrazić sobie bez wsparcia żurawi. Są one wykorzystywane do załadunku dużych bloków skalnych, które następnie transportowane są do zakładów kamieniarskich czy innych przedsiębiorstw wykorzystujących duże bloki granitu. Duża waga poszczególnych bloków sprawia, że zwykły hydrauliczny dźwig samochodowy nie jest w stanie podnieść niektórych gabarytów.
Farmy wiatrowe
Przeładunek elementów żurawiem to codzienność w trakcie budowy farmy wiatrowej. Duże betonowe elementy wiatraków może podnieść i ustawić tylko żuraw. Żaden inny sprzęt budowlany nie zapewnia takiej precyzji i bezpieczeństwa robót.
Przeładunek to druga, po transporcie materiałów budowlanych, funkcja żurawi. Są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie załadować lub rozładować trzeba duże lub bardzo ciężkie elementy.